Правила безпеки при роботі з банкоматом
• Візуально огляньте банкомат. Якщо ви звикли знімати гроші в одному й тому ж банкоматі, запам`ятайте його зовнішній вигляд. При зміні зовнішнього вигляду картоприймача картки краще навіть не вставляти.
• Не дозволяйте стороннім людям підглядати PIN-код. Цілком можливо, що після цього ваша картка зникне, а ще пізніше й гроші з вашого карткового рахунку.
• Прикривайте клавіатуру руками під час набору ПІН-коду.
• Зайві предмети біля екрану - це, швидше за все, замаскована прихована камера. Ніколи не записуйте ПІН-код - запам`ятайте його. Якщо ви все ж таки вирішили записати його, то переконайтеся в тому, що запис не потрапить у ваш гаманець, тим більше не записуйте ПІН-код на самій картці.
• Завжди майте під рукою номер телефону для екстреного зв`язку з банком, який випустив вашу карту. Якщо ви її втратили, негайно зв`яжіться з банком. (Цей номер телефону вказаний на зворотній стороні картки. Запам`ятайте його, а краще запишіть собі у телефонний довідник).
• Перевірте, чи все ви забрали з банкомату. Після завершення операції у вас повинні залишитися: картка, гроші, виписка про проведену операцію. Якщо чогось не вистачає, і банкомат не надав вам додаткової інформації, це повинно вас насторожити. Можливо, ви ризикуєте стати жертвою шахраїв.
• Завжди зберігайте виписки за підсумками операції, які видає вам банкомат. Це дозволить вести облік знятих грошей і контролювати списання грошей з вашого рахунку.
Існує кілька десятків різноманітних способів неправомірного заволодіння грошима з картрахунку іншої людини за допомогою банкоматів:
• Використання вкраденої картки та ПІН-коду, розголошеного її власником (в тому числі випадки, коли ПІН-код зберігається поряд з картою або записується на ній).
• «Дружнє шахрайство». Використання картки шляхом вільного доступу членами сім`ї, близькими друзями, колегами по роботі. Також може бути розголошений ПІН-код.
• Підглядання ПІН-коду з-за плеча, а потім викрадання карти - найпростіший, але поширений метод.
• «Ліванська петля». Спеціальним пристроєм блокується вікно подачі карти так, щоб вона застрягла в банкоматі. Зловмисник попередньо підглядає ПІН-код, а потім співчуває і рекомендує терміново йти і дзвонити в банк або сервісну службу. Тільки-но власник відходить, злочинець витягує карту, звільняє вікно банкомату і знімає гроші.
• Фальшиві банкомати. Спосіб, який нечасто використовується і вимагає технічного обладнання. Шахраї виготовляють фальшиві банкомати, які виглядають як справжні, або переробляють старі і розміщують їх у людних місцях. Такий банкомат приймає картку, вимагає введення ПІН-коду, після чого видає повідомлення про неможливість видачі грошей (нібито через їх відсутність у банкоматі або технічну помилку) і повертає карту. У банкоматі відбувається копіювання даних з картки та ПІН-коду, що дозволяє шахраям потім виготовити дублікат і зняти з його допомогою гроші з рахунку клієнта.
• Копіювання магнітної смуги (skimming) за допомогою підставних пристроїв зчитування. Такі пристрої встановлюють на банкомат (зчитувач - на картоприймач, додатковою клавіатурою накривають справжню). При користуванні таким банкоматом зчитувач зберігає дані з карток, які вставляються в банкомат, а клавіатура - ПІН-коди. Як і в попередньому випадку, вкрадених даних достатньо для виробництва дубліката картки і зняття грошей з рахунку власника.
• Підроблений ПІН-ПАД (пристрій для вводу ПІН-коду в платіжних терміналах), або додатковий елемент на електронний замок в приміщення з банкоматом, який відкривається за допомогою карти.
• Встановлення поруч з банкоматом мініатюрних телекамер для викрадання ПІН-кодів. Така камера може бути замаскована під встановлений поряд чи прикріплений до банкомату або стіні поруч із ним предмет.
• Крадіжка пін-коду за допомогою банкомату: з використанням високочутливої інфрачервоної камери. Зловмисник, який стоїть у черзі, робить знімок клавіатури, на якій попередній користувач набирав ПІН-код. Клавіші, до яких торкалися, трохи тепліші, причому остання натиснута клавіша тепліша від передостанньої і т.д. Причому успішність цього методу залежить від типу клавіатури (металеві клавіатури мають більшу теплопровідність, і температура їх клавіш швидко вирівнюється) і від того, чи не набирав клієнт ще якісь комбінації, наприклад, суму. Для уникнення зняття ПІН-коду за тепловим відбитком достатньо після роботи з клавіатурою на короткий час покласти на неї долоню.